Przeczytane w 2019

Więcej o Wyzwaniu Książkowym 2019 – TUTAJ
Grupa na Facebooku wspierająca w wyzwaniu – TUTAJ

1. „Spod zamarzniętych powiek”
Adam Bielecki, Dominik Szczepański

Nie mogłam lepiej zacząć 2019 roku. Trochę podchodziłam do tej książki, jak do jeża. Bo ani się nie wspinam, od gór wolę morze, ani nigdy nie czytałam książek z gatunku „o górach”.
Nie było się czego bać. Książka napisała prostym językiem, większości pojęć na początku nie znałam, ale załapałam. A życie Adama Bieleckiego, to jedna wielka przygoda zapierająca dech w piersiach. Pełna i radości i tragedii. To historia bardzo szczera i bardzo prawdziwa
Zdecydowanie polecam. Poza świetnie napisaną treścią książka jest też pięknie wydana, zawiera mnóstwo zdjęć oraz kody QR do filmików z wypraw. Daję jej bardzo wysoką notę i z pewnością sięgnę jeszcze po niejedną górską książkę.

moja ocena: 9/10
liczba stron: 384
Wydawnictwo Agora SA

Pasuje do kategorii WK2019:
książka, przed którą się wzbraniałam;
trzy kolory: niebieski;
ma dwóch autorów;
ze sportowcem;
wilczy apetyt;
petarda;

2. „Fabrykantka aniołków”
Camilla Lackberg

To już kolejna przeczytana przeze mnie książka o Fjallbace. Bodajże tom ósmy. Historia kryminalna w niej zawarta jest dobra. Podobała mi się literacko, była wciągająca i zaskakująca do samego końca. Niestety nastąpiło podczas tej lektury kilka zgrzytów, przez które dałam tej książce niższą ocenę niż planowałam. Choć i tak wydaje mi się, że zaokrągliłam w górę 🙂 Łaskawa jestem w tym roku 🙂
To, co mnie irytowało prawie od samego początku lektury, to (o dziwo!) starzy i dobrzy znajomi – bohaterowie znani z poprzednich części sagi! Relacje między nimi i oraz ich charaktery kompletnie jakieś odmienione, zachowania nielogiczne, takie nieprawdziwe. Nie będę jednak wnikać w szczegóły, żeby nie psuć Wam zabawy jeśli sięgniecie po tę pozycję.
Oczywiście nie było tak źle, żebym nie miała ochoty sięgnąć po kolejną część. Za jakiś czas 🙂

moja ocena: 7/10
liczba stron: 496
Wydawnictwo Czarna Owca

Pasuje do kategorii WK2019:
małomiasteczkowa;
epika;
książka z biblioteki (w moim przypadku);
portret rodzinny;

3. „Tajemniczy czarny kot”
Nathalie Semenuik

Pozycja krótka. Potraktowałam ją trochę jako przerywnik pomiędzy innymi czytanymi książkami. To zbór opowiadań i legend o kotach, szczególnie czarnych. Trochę informacji z historii oswajania kotów przez ludzi, o początkach tych relacji w Egipcie, poprzez trudne i pełne cierpienia czasy inkwizycji, aż do dnia dzisiejszego. Książka jest pięknie wydana, co jest niewątpliwym jej plusem, ale dość pobieżna, ot taki zbór ciekawostek.

moja ocena: 5/10
liczba stron: 144
Wydawnictwo Alma-Press

Pasuje do kategorii WK2019:
od miłości do nienawiści;
epika;
relaks;
flora lub fauna;

4. „Dzieci stamtąd. Nawet ptaki umilkły”
Arlette Cousture

Historia z czasów II wojny światowej i lat pięćdziesiątych. Opowiada historię, jakich wtedy było wiele – o tym, jak Polacy, którzy uciekli z Polski ogarniętej wojną emigrowali za granicę, w tym przypadku do Kanady. Ta książka to historia rodzeństwa z Krakowa – Jerzego, Elżbiety i Jana. W wielu momentach dla mnie bardzo osobista i wzruszająca, bo miałam wrażenie że czytam historie z czasów wojny opowiadane mi przez dziadka. Polecam, choć obniżam ocenę z powodu języka – momentami bardzo topornego i ciężkiego – oraz niedokładnej korekty. Po prostu widać, że autorka nie jest Polką i przedstawia świat wojenny trochę „sztucznie”.

moja ocena: 6/10
liczba stron: 568
Wydawnictwo WAM

Pasuje do kategorii WK2019:
matki i ojcowie;
epika;
morze nasze morze;
flora lub fauna;
dzieje się w środku transportu (częściowo na statku);
książka otrzymana w prezencie (w moim przypadku);

5. „Łamacz dusz”
Sebastian Fitzek

Miałam Sebastiana Fitzka już dawno na liście autorów do przeczytania. Gdy zobaczyłam książkę na półce w bibliotece, od razu sięgnęłam (choć półka z książkami do przeczytania w domowej biblioteczce wcale się nie skurczyła 😉 ). I nie żałuję, to wyśmienity, zgrabnie napisany thriller, trzymający w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Aby było pikantniej, napiszę tylko, że rzecz dzieje się w klinice psychiatrycznej w zasadzie w ciągu jednej nocy. Jeśli taki klimat Cię nie przeraża, sięgaj bez namysłu!

moja ocena: 8/10
liczba stron: 320
Wydawnictwo Amber

Pasuje do kategorii WK2019:
big city (Berlin);
o lekarzach;
matki i ojcowie;
książka z biblioteki (w moim przypadku)

6 – 9. „Dwór cierni i róż” SERIA
Sarah J. Maas

Luty zdecydowanie upłynął u mnie pod znakiem fantasy. Bardzo lubię ten gatunek. Lubię baśnie, elfy, wróżki i wiedźmy, dziwne istoty i kobiece bohaterki, które nie dają sobie w kaszę dmuchać. Nie są idealne, mają swoje za uszami, a jednocześnie budzą sympatię. Lubię miłość, która często bywa nieodłącznym elementem takich powieści. Fantasy pozwala odkryć inny świat, zanurzyć się w nim. A gdy nieuchronnie wspólna przygoda z bohaterami tego świata dobiega końca, czuje pustkę, jakbym coś straciła. Nie inaczej było tym razem, gdy odkryłam “Dwory”. Słyszałam wiele dobrego, widziałam je na półkach u bookstagramerów oraz w bibliotece i księgarniach. No i nadszedł czas, że się skusiłam. I gdy otworzyłam pierwszy tom, to potem było już z górki i tak w dość krótkim czasie machnęłam cztery tom serii “Dwór cierni i róż”, które się do tej pory ukazały. A to jeszcze nie koniec, co mnie bardzo cieszy.

A teraz, co tu napisać więcej, aby nie zdradzać chętnym na przeczytanie fabuły?

Powiem tak. Książka opowiada historię Feyry, ludzkiej dziewczyny, która wplątuje się kłopoty, bo zabija jednego z fae – gatunku zamieszkującego ziemie obok tych ludzkich – i musi to odpokutować. Opowieść zaczyna się jak w historii o Pięknej i Bestii, Gdy Feyra trafia do zamku Bestii. Ale potem… No właśnie, potem się dzieje. Pierwszy tom mnie wciągnął, drugi podobał mi się jeszcze bardziej, a trzeci i czwarty mnie nie zawiodły. Jedyne, do czego może mogłabym się przyczepić, to czasem ciut za dużo fragmentów dość hmm… pikantnych, które ja bym czasem pominęła lub skróciła.
Jeśli lubicie ten gatunek to naprawdę serdecznie polecam.

„Dwór cierni i róż” (tom 1)
moja ocena: 8/10
liczba stron: 524
Wydawnictwo Uroboros

„Dwór mgieł i furii” (tom 2)
moja ocena: 9/10
liczba stron: 768
Wydawnictwo Uroboros

„Dwór skrzydeł i zguby” (tom 3)
moja ocena: 8/10
liczba stron: 848
Wydawnictwo Uroboros

„Dwór szronu i blasku gwiazd” (tom 3.5)
moja ocena: 7/10
liczba stron: 320
Wydawnictwo Uroboros

Pasuje do tylu kategorii WK2019, że nie dam rady wymienić 😀

10. „Miłość made in China”
Dorian Malovic

„Jak kochają Chińczycy” to podtytuł tej książki – reportażu. Autor, nim ją napisał, przez kilka lat pracował na zaufanie Chinek i podróżował po całym państwie chińskim, obserwując i rozmawiając. Wysłuchiwał zwierzeń młodych, niezamężnych Chinek jak i starszych, mężatek i rozwódek. Przedstawia nam największy na świecie rynek matrymonialny, opowiada jak rodzice umawiają na randki swoje dzieci, jak wygląda chiński ślub współcześnie. Czy Chinki chcą wychodzić za mąż, na czym polega miłość i jak wygląda seks i dlaczego warto wyjść za cudzoziemca. Polecam.

moja ocena: 7/10
liczba stron: 352
Wydawnictwo Znak Horyzont

Pasuje do kategorii WK2019:
ach co to był za ślub;
matki i ojcowie;
reportaż;
portret rodzinny

11. „Pogromca lwów”
Camilla Lackberg

No dobra. Miałam sobie zrobić dłuższą przerwę od Camilli i Fjallbacki (patrz: przeczytana książka nr 2.), ale… nie wytrzymałam 🙂 I dobrze. Bo Camilla wzięła się do roboty i ta część obudziła uśpioną gdzieś miłość i do Fjallbacki i do bohaterów. Dobrze skrojona fabuła, czytało się przyjemnie, lektura w sam raz na chłodne wieczory.

moja ocena: 8/10
liczba stron: 432
Wydawnictwo Czarna Owca

Pasuje do kategorii WK2019:
małomiasteczkowa;
flora lub fauna;
portret rodzinny

12-21 romanse lepsze lub gorsze
Autorzy różni

Mniej więcej w marcu miałam czas, kiedy nie chciało mi się nic czytać. Poza romansami. Dumna specjalnie nie jestem, ale taki czas był i minął 🙂 Wrzucam je zbiorczo, bo nie jest to literatura wyższych lotów, ale mocno średnich. Jak liczyłam, to średnia ocen wyszła mi 4,5/10. Rozdrabniać się nie będę, bo i jakoś niespecjalnie zachęcam do ich przeczytania. Nieuczciwie byłoby jednak je pominąć.

22 – 25. „Księgi Pellinoru” SERIA
Alison Croggon

Potknęłam się o pierwszy i drugi tom tej serii w bibliotece. Serio. Poszłam oddać inną wcześniej wypożyczoną do małego oddziału biblioteki u mnie w mieście, a tam jest wąsko i gęsto od książek, generalnie – wszystko na kupie. Nim dodarłam do pani bibliotekarki, to zahaczyłam o fantastykę, no bo tak po drodze była. I dwa pierwsze tomy prawie na mnie spadły 😀
I dobrze, bo to przyjemna pozycja. Bez romansu, bez jednej głównej bohaterki, która zbawi świat (choć na początku mogłoby się tak wydawać). Miłość pojawia się, owszem, ale dopiero przy końcu i nie pierwszym, czy nawet drugim planie. Dalej. I jest subtelna i delikatna. Świat zbudowany przez autorkę nie jest jakiś super oryginalny, ale przyjemny, w miarę dopracowany (choć nie jest to Tolkiem, wiadomo) i pełen muzyki, co sprawiło mi ogromną przyjemność. Polecam!

„Dar” księga pierwsza Pellinoru
moja ocena: 8/10
liczba stron: 448
Wydawnictwo Galeria Książki

„Zagadka” księga druga Pellinoru
moja ocena: 8/10
liczba stron: 432
Wydawnictwo Galeria Książki

„Kruk” księga trzecia Pellinoru
moja ocena: 7/10
liczba stron: 456
Wydawnictwo Galeria Książki

„Pieśń” księga czwarta Pellinoru
moja ocena: 7/10
liczba stron: 411
Wydawnictwo Galeria Książki

26. „Miasteczko kłamców”
Megan Miranda

„Miasteczko kłamców” to thriller umiejscowiony w małym miasteczku, w którym wszyscy się znają i wszyscy mają tajemnice. Motyw często wykorzystywany w książkach. Ta jest jednak trochę inna – napisana jakby od końca do początku, przez co bardziej trzymająca w napięciu. Dobra lektura na wakacje, polecam. Dodatkowym atutem jest pokazanie, jak życie w kłamstwie, w tajemnicy potrafi nas niszczyć od środka. Niby truizm, ale dobrze o tym przeczytać.

moja ocena: 7/10
liczba stron: 400
Wydawnictwo Znak

Pasuje do kategorii WK2019:
małomiasteczkowa;
portret rodzinny

27. „Willa Triste”
Patrick Modiano

Książka, którą polubiłam. Swoim klimatem, miejscem trochę przypominała mi „Czarodziejską Górę” Manna. Opowiada o pierwszej miłości. O jej szaleństwie, o zapatrzeniu, zakochaniu, zapomnieniu. to powrót do wspomnień z młodości, próba uchwycenia tego, co było. Urokliwa, wyjątkowa, ma to „coś” bliżej nieokreślone, a wciągające, choć akcja nie jest szybka i porywająca.
Autor jest laureatem Nagrody Nobla w 2014r.

moja ocena: 7/10
liczba stron: 240
Wydawnictwo Znak

Pasuje do kategorii WK2019:
małomiasteczkowa;
książka ambitna (dla kogoś, kto nie przepada za leniwą literaturą, którą się smakuje 😉 )

28. „Królowa”
(druga część „Hardej”)
Elżbieta Cherezińska

Kolejna część o Hardej, czyli córce Mieszka I. Cherezińska niezawodna, książkę świetnie się czyta, wciąga, jest interesująca. Postaci wyraziste. Polecam! Oczywiście warto zacząć od pierwszej części.

moja ocena: 9/10
liczba stron: 600
Wydawnictwo Zysk i S-ka

29. „Czarownica”
Camilla Lackberg

Tom 10. i póki co ostatni z serii o Fjallbace. Dobry. Zaskakujący. Podobał mi się i nie żałuję, że wróciłam do serii.

moja ocena: 8/10
liczba stron: 592
Wydawnictwo Czarna Owca

30. „Snoby”
Julian Fellowes

Kupiłam tę książkę, bo okładka skojarzyła mi się z serialem „Downton Abbey” (kocham!) i wiedziałam, że jest o angielskiej arystokracji. Okazało się, że co prawda o współczesnej, ale i tak się nie zawiodłam. Julian Fellowes pisze świetnie, błyskotliwie wręcz. Trochę się podśmiewuje z tej grupy społecznej, ale jest to pełne smaku i pewnego rodzaju sentymentu. Polecam!

moja ocena: 8/10
liczba stron: 346
Wydawnictwo Marginesy

31. „Nowy wspaniały świat”
Aldous Huxley

Jedna z najsłynniejszych antyutopii w literaturze XX w. Napisana w 1931 r. Ponadczasowa i przerażająco aktualna. Trzeba przeczytać. Koniecznie. Odnoszę wrażenie, że momentami czytałam o świecie 2019 roku. Niestety.

moja ocena: 8/10
liczba stron: 256
Wydawnictwo Muza

32. „Wymarzony dom Ani”
Lucy Maud Montgomery

Czytałam to dziesiątki razy. I w sierpniu jakoś mnie wzięło. Przestawiałam coś na półce, wpadła w ręce i została. Kocham tę serię. Jest niewinna, przyjemna, słodka, delikatna. Po prostu moja.

moja ocena: 10/10 (bezczelnie sentymentalnie, bo kto mi zabroni? 🙂 )
liczba stron: 240
Wydawnictwo Nasza Księgarnia

33. „Marzyciel” (Strange the Dreamer t.I)
Laini Taylor

Pierwsza część książki o fantasy dla młodego czytelnika. O marzeniach, o zranieniach, o życiu. Piękna, pozostaje w pamięci. W dodatku przepięknie wydana. Jeśli pragniecie pięknej, baśniowej książki, to ta jest w sam raz.

moja ocena: 8/10
liczba stron: 512
Wydawnictwo SQN

34. „Muza koszmarów” (Strange the Dreamer t.II)
Laini Taylor

Drugi tom „Marzyciela”. Równie dobry. Ostatni. Polecam!

moja ocena: 8/10
liczba stron: 512
Wydawnictwo SQN

35 – 39. „Spacer Aleją Róż”
Edyta Świętek

Nowohucka saga rodzinna. Lubię sagi, więc czytało się przyjemnie. Nowa Huta to dla mnie obszar kompletnie nieznany, więc miło było poszerzyć horyzonty. Nawet myślę o tym, by wybrać się tam śladami książki i zobaczyć kawałek historii. Jedyny minus sagi (w mojej opinii) to wplecenie kilku (na szczęście) scen rodem z Greya, które nic nie wnoszą do książek, wzbudzają jedynie podejrzenie, że autorka chciała, by książki były bardziej chodliwe. Zupełnie niepotrzebnie. Polecam 🙂

moja ocena: 6/10
liczba stron: 352+384+496+480+496
Wydawnictwo Replika

40. „TOPR. Żeby inni mogli przeżyć”
Barbara Sabała-Zielińska

Ta książka mnie porwała. Autorce udało się wejść do bardzo hermetycznego środowiska i w dodatku namówić bohaterów na zwierzenia. To, co opowiadają, jak opowiadają jest niesamowite. Mało tego – często jest to niewiarygodne. Niejednokrotnie zadawałam sobie pytanie: Jak im się to w ogóle udaje? To niesamowici ludzie i dokonują niesamowitych rzeczy. Lektura obowiązkowa nie tylko dla tych, którzy w góry jeżdżą, ale tak naprawdę dla wszystkich.
W 2020 roku 1% mojego podatku leci na TOPR.

moja ocena: 10/10
liczba stron: 352
Wydawnictwo Prószyński i S-ka

41. „Tekst”
Dmitry Glukhovsky

Książka ciężka i trochę przytłaczająca. Ale nie w jakimś negatywnym znaczeniu, bardziej chodzi mi o klimat i poczucie beznadziei oddane tak wyraziście, że momentami aż się to czuje. Ciekawe jest to, że głównych bohaterów jest dwóch, bo poza Ilją pierwszoplanową rolę gra też iphone, co jest ciekawym zamysłem i w zasadzie nieprzekombinowanym. Szaro, brudno, przedmieścia Moskwy i sama Moskwa. Klimat taki trochę thriller, trochę noir. Dobra pozycja.

moja ocena: 7/10
liczba stron: 366
Wydawnictwo Insignis

42. „Silva Rerum”
Kristina Sabaliauskaitė

Powieść historyczna, w zasadzie jej pierwsza część (są 3 z tego, co się orientuję). Siedemnasty wiek, Litwa, historia rodzinna. Dobrze napisana, z rozmachem, z pewnością sięgnę po kolejne części.

moja ocena: 7/10
liczba stron: 512
Wydawnictwo Znak

43. „Krucyfiks” (1. tom serii z detektywem Robertem Hunterem)
Chris Carter

Z potrzeby przeczytania dobrego kryminału sięgnęłam po polecanego Chrisa Cartera i nie zawiodłam się. Seryjny morderca i sprytny detektyw. Książka wciąga już od pierwszego zdania. Z każdym kolejnym jest lepiej. Kilka zwrotów akcji i momentów zaskoczenia. końcówka nieprzewidywalna. Brawo dla tego Pana, z pewnością będę czytać kolejne części.

moja ocena: 8/10
liczba stron: 424
Wydawnictwo Sonia Draga


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *