#21. “Krótka historia o długiej miłości” A. Kuźniak, E. Karpacz-Oboładze

Kupiłam tę książkę trochę przy okazji i niezamierzenie. Szukałam jakiejś książki na prezent, a ta wpadła mi w oko mimochodem. Zobaczyłam opis i coś we mnie drgnęło. Pomyślałam: “trzeba to przeczytać koniecznie”.

Stała na półce przez miesiąc chyba. Tu kończyłam jedną książkę, tam gonił mnie termin biblioteczny z inną. Zresztą, nie od dziś wiadomo, że półka hańby czyli książek własnych, lecz jeszcze nieprzeczytanych jest dość konkretna.

W tym tygodniu nadszedł w końcu jej moment. Po którymś z kolei kryminale postanowiłam trochę zmienić tematykę.  Pomyślałam, że “Krótka historia…” się nada. Nadała się idealnie.

Poruszyła do głębi  zakopane we mnie gdzieś tam pokłady emocji. Czytałam ją przez trzy wieczory z rzędu, wzruszając się, pociągając nosem. Kilka razy łza poleciała.

Spytacie, dlaczego?

Bo to nie jest zwykła historia o miłości, jakich wiele.

Zacznę jednak  od początku.

Cytując za opisem na okładce.

“Na początku rozmawiali przy użyciu alfabetu Morse’a. Kawałkiem metalu lub knykciem stukali w dzielącą ich ścianę. (…) Gdy przeniesiono ich do innych więzień, pisali do siebie listy. Pierwszy raz – bez krat, siatek i zasuw – zobaczyli się na swoim ślubie. Mała i Ju to pseudonimy Wiesławy Pajdak i Jerzego Śmiechowskiego – łączniczki i żołnierza Polski Podziemnej walczących z niemieckim okupantem. Za działalność niepodległościową po II wojnie światowej zostali skazani na lata stalinowskiego więzienia. Tam właśnie się w sobie zakochali”.

Jak wspomniałam, to nie jest zwykła historia o miłości. Bo to dwoje, wcale niezwykłych ludzi, z historią w tle. Ważną historią, o której nie wolno nam zapomnieć.

To, co mnie poruszyło, to nie tylko wyjątkowe, pełne miłości, przyjaźni, zrozumienia i zaufania listy. To również otaczający, więzienny świat, który przenika Małą i Ju. Świat, który jest kompletnym przeciwieństwem miłości, jest okrutny, zimny, aż niezrozumiały.

Gorąco polecam tę pozycję, absolutnie warta przeczytania.

„Krótka historia o długiej miłości”

Angelika Kuźniak, Ewelina Karpacz-Oboładze

192 strony

Wydawnictwo Znak

moja ocena: 9/10

Pozdrawiam,

Aga

PS
Obraz w tle autorstwa Leonida Afremova.

PS2
Po zastanowieniu i mini dyskusji na FB postanowiłam zmienić ocenę na 9/10. Warto tę książkę wyróżnić bardziej.

Zajrzyj również tu:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *