#19. „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” Elena Favilli, Francesca Cavallo

Nie od dziś wiadomo, że kobiety są wytrwałe, zdolne i aby osiągnąć coś w życiu muszą ciężko pracować. Od mężczyzn różnią się tym, że często muszą pracować ciężej niż oni, aby osiągnąć to samo: wynagrodzenie, stanowisko, pozycję społeczną.
Nie jestem zacietrzewioną feministką, ale trudno w tym wypadku dyskutować z faktami. Niejednokrotnie przeprowadzano badania na ten temat. Kobiety zarabiają mniej na tych samych stanowiskach, co mężczyźni, często pracując ciężej.
Często też myślą o sobie, że na wiele nie zasługują, że wielu rzeczy nie są w stanie zrobić. Nie warto marzyć, a rzeczy niemożliwe są… niemożliwe.
Dlatego z tym większą przyjemnością przestawiam wam książkę, która pokazuje kobiety, które osiągnęły niemożliwe. Życie wielu z nich pokazuje, że można osiągnąć szczyty i można być odważnym na co dzień. Kobiety w każdym wieku, o różnym kolorze skóry mogą przejść do historii mimo różnych możliwości. Są takie, których całe życie inspiruje, lub których jedynie (albo aż) jeden czyn przeszedł do historii.

Mary Edwards Walker była jedną  z pierwszych kobiet chirurgów w USA, niejednokrotnie aresztowana za noszenie spodni (w jej czasach kobiety nosiły suknie z gorsetami), jako jedyna kobieta w historii USA została odznaczona najwyższym wyróżnieniem – Medalem Honoru.
Marii Callas nie chciano przyjąć do Konserwatorium, a została najsłynniejszą sopranistką świata.
Rosa Parks odmówiła ustąpienia miejsca w autobusie białej pasażerce i wywołała tym lawinę walki z segregacją rasową.

Książka zawiera 100 krótkich  opowieści (jednostronicowych) o stu kobietach. Otwierając książkę, po lewej mamy historię do przeczytania, a po prawej piękną ilustrację przedstawiającą daną bohaterkę.
Muszę dodać, że ilustracje to połowa sukcesu tej książki, są przepiękne, różnorakie, ale zawsze pasujące do postaci, o której jest historia.

„Opowieści…” są napisane językiem prostym, czasem wręcz uproszczone, aby faktycznie można je było czytać na dobranoc dziewczynkom. Niemniej jednak ja, jako dorosła kobieta, przeczytałam ją z wielką przyjemnością.

Polecam zarówno jako lekturę, ale także jako prezent dla „młodej buntowniczki” 🙂

„Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek”

Elena Favilli, Francesca Cavallo

232 strony

Wydawnictwo Debit

moja ocena: 8/10

Pozdrawiam,
Aga

Zajrzyj również tu:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *